dnes 03.11. od 17:00 do 20:00
Dubaj
Dubaj
dnes 03.11. od 17:00 do 20:00
Dubaj představuje luxusní enklávu ve Spojených Arabských Emirátech (SAE), které jsou plné kontrastů. Po Abu Dhabi je to druhý největší emirát z celkových sedmi, ale zato se 2,5 miliony obyvatel je ze všech nejlidnatější. Je to místo kde najdete, jak starobylou část s romantickými uličkami a hemžícím se životem, tak také moderní město s výškovými budovami a výrazným nádechem luxusu. Ne nadarmo drží Dubaj prvenství v nejvyšší budově na světě v podobě Burj Khalifa.
Dubaj se vyznačuje kulturní rozmanitostí, a ačkoliv má kořeny v islámu, zdejší společnost je velmi otevřená k návštěvníkům. Nejčastější volnočasovou aktivitou návštěvníků jsou právě nákupy, jelikož Dubaj je se svými nákupními centry a tradičními trhy ideální destinací pro milovníky utrácení za oděvy, obuv, šperky a mnohé další.
3 hlavní části Dubaje
Břehy 12 kilometrů dlouhé zátoky označované Creek protínají téměř celé město.
- Na severovýchodním břehu leží část Deira. Okouzlí Vás zdejší atmosféra starých časů a arabských tradic, protože celá čtvrť je jedním velkým pouličním trhem. Najdete zde stánky s kořením, látkami, tradiční umělce a řemeslníky, arabské kavárny, indické restaurace a největší zlatý trh na světě Gold Souq, kde pod dlouhou dřevěnou střechou nabízí nespočet obchůdků všechny možné podoby zlata – prsteny, řetízky, ale i pruty a cihly. I tady platí arabská zásada obchodování – smlouvat!
- Jihozápadní břeh patří části Bur Dubai, která byla původně rybářská osada, a později ji ozdobily honosné paláce šejků, kteří odtud vládli.
- Plynule navazuje nejmodernější a nejluxusnější čtvrť Jumeirah. Místo, kde bydlí nejvyšší vrstvy, kde stojí nejpřepychovější hotely včetně nejvyššího Burj Khalifa, a kde se budují nejnovější sportovní centra, se táhne 40 kilometrů podél okouzlujícího mořského pobřeží.
Město mnoha možností
V Dubaji si každý najde to své. Na milovníky přírody čeká jedinečná možnost vidět nekonečné množství různých druhů ptactva, kteří do Dubaje přilétají. Neobyčejným arabským dobrodružstvím je noc strávená v poušti v beduínském stanu a jízda na velbloudech. Třešničku na dortu si pak můžete užít v podobě sjíždění dun na lyžích, snowboardy či vyjížďka v terénním automobilu. Na druhou stranu se zde rozprostírají také bílé písečné pláže vhodné jako základna pro vodní sporty i potápění. Skutečným unikátem jsou ve vyprahlé pouštní krajině Emirátů zelená golfová hřiště, pečlivě zavlažovaná a udržovaná na nejvyšší úrovni.
Poloha a počasí
Ideální poloha Dubaje na obratníku Raka na Arabském poloostrově zaručuje téměř celoroční krásné počasí. Léta bývají velice horká a v zimních měsících jsou chladnější noci a občas se objevuje i déšť, který naplňuje vyschlá koryta vádí. Hotelové pláže, které zaručují dostatek místa pro klidný odpočinek, jsou písčité a krásně bílé.
Užitečné a základní informace o Dubaji
Lidé a náboženství
Islám je jediné oficiální státní náboženství. Vláda SAE sice toleruje ostatní náboženství, ale šíření idejí jiných náboženství, např. v mediích je nelegální. Islám se zde ale nevyskytuje v tak striktní formě jako v některých okolních zemích. Je ale doporučováno dodržovat místní nařízení a zvyklosti (např. zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zákaz homosexuality, patřičně zahalené ženy, zákaz konzumace jídla v průběhu dne během Ramadánu,…). Přesto je v zemi přibližně 31 kostelů a jeden hinduistický chrám.
Svatý měsíc Ramadán - Měsíc Ramadán je 9. měsíc muslimského kalendáře, a protože je měsíc v muslimském kalendáři kratší než v křesťanském, každý rok se posouvá o přibližně deset dní dříve. Turisté navštěvující zemi v tomto období by měli mimo komplex hotelu respektovat místní věřící a zdržet se pití, jídla, žvýkání a kouření na veřejnosti. Většina restaurací v turistických oblastech je otevřena přes den, ale je zpravidla zakryta paravány před zraky kolemjdoucích. Hotely mohou v tomto období částečně nebo úplně omezit servírování alkoholu a částečně omezit servírování jídla během dne. Také oblečení turistů mimo komplex hotelu by mělo být konzervativnější. Měli byste se vyvarovat plavek, tílek a krátkých sukní a kraťasů. Přes den jsou ulice většinou poloprázdné, zato večer jsou živé a rušné.
Jazyk
Úřední řečí je nejenom v Dubaji, ale v celých Emirátech arabština. Nemusíte se ale bát, že byste se nedomluvili, většina obyvatel bez problémů hovoří anglicky a v hotelu je to samozřejmostí. Také nápisy ve městě jsou v maximální většině vícejazyčné.
Měna a peníze
Oficiální měnou je v celých Spojených Arabských Emirátech arabský dirham, který využívá zkratku AED a dělí se na 100 filsů. Kurz se pohybuje kolem 1AED za 6,5 CZK. Je ovšem lepší vždy zkontrolovat aktuální směnný kurz před cestou. K placení lze dobře využít i platební karty, nicméně určitý obnos hotovosti je doporučován si vzít s sebou.
Smlouvání
K arabským tržištím patří smlouvání asi tak jako Eiffelova věž k Paříži. Je to určitý zvyk, který ke zdejším nákupům zkrátka patří. Nebojte se tedy této praktiky využít na tržištích, u stánků nebo i v některých kamenných obchodech. Arabové to mají v povaze a nebudou to brát jako urážku.
Víza
Od 7. 5. 2015 již nejsou potřeba víza pro pobyt na území Spojených Arabských Emirátů a tedy i v Dubaji. Na základě smlouvy EU a SAE mohou turisté pobývat po dobu nejvýše 90 dnů během období 180 dnů. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Časový posun a doba letu z ČR
Časový posun je zde pouhé +2 hodiny (v letním čase) a +3 hodiny (v zimním čase), doba přímého letu z Prahy či Vídně zabere přibližně pět a půl hodiny.
Elektřina
V Dubaji jsou nejčastěji používané elektrické zásuvky se třemi kolíky stejného typu jako ve Velké Británii. Pro naše spotřebiče je tedy potřeba používat adaptér. Napětí je 220 V.
Zdraví a hygiena
Zdravotnictví je v celé SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,– AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Turistům proto doporučujeme, aby do SAE necestovali bez mezinárodního zdravotního pojištění na dobu cesty. Většina zdravotních rizik plyne z vysokých teplot, je tedy třeba dodržovat pitný režim. Kohoutková voda bývá většinou nezávadná, i když většina místních i tak preferuje vodu balenou. Při cestě do Dubaje není třeba povinně podstoupit žádné očkování. Doporučených očkování je ale několik (břišní tyfus, žloutenka A i B).
Oblečení
Další citlivou záležitostí související s náboženstvím je oblečení žen turistek. V hotelovém komplexu není problém, problém nastává při jeho opuštění. Místní ženy chodí zahaleny v tzv. abajích, které jsou černé, aby jejich postava nebyla vidět, a zahalují ji od hlavy až k patě, zakryté jsou i vlasy. Pokud vyrazíte na „desert safari“ budete mít možnost si toto tradiční oblečení vyzkoušet. Proto se doporučuje turistkám, i přes velké teplo, aby zbytečně nenosily velmi vyzývavé oblečení mimo hotelový komplex. Obzvláště pak v období Ramadánu. Na veřejných plážích se nesmí opalovat nahoře bez a mimo pláže se nepohybujte v plavkách.
Základní Informace o Spojených Arabských Emirátech
Spojené Arabské Emiráty (United Arab Emirates) jsou federací ležící v jihozápadní Asii v oblasti Blízkého východu na Arabském poloostrově. Ze západu ho omývají teplé tyrkysové vody Perského zálivu z východu Indický oceán. Většina povrchu má pouštní charakter. Země se administrativně člení na sedm autonomních absolutních monarchií s federativním uspořádáním: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Fujairah, Ajman, Umm al Quwain a Ras al Khaimah. Každý emirát má své stejnojmenné hlavní město, přičemž za hlavní město celých Emirátů je považováno město Abu Dhabi. Nejžádanějším turistickým místem je jednoznačně Dubaj. Dubaj byla v roce 2007 osmým nejnavštěvovanějším městem na světě.
V hlavním městě Abu Dhabi žije přibližně pětina všech obyvatel. Celkový počet obyvatel je cca 5 000 000 s rozlohou cca 83 600 m². Většina obyvatel žije podél pobřeží, ve vnitrozemí je jen několik obydlených oáz. Úředním jazykem je arabština, ale běžně se všude domluvíte anglicky. Obyvatelstvo se skládá z pouze 20 % místních obyvatel a zbytek tvoří přistěhovalci za prací, hlavně z ostatních arabských a muslimských zemí v Asii. Výše migrace je jedna z nejvyšších. Největší skupinu přistěhovalců tvoří Indové, dále Pákistánci, obyvatele Bangladéše, Filipín, Srí Lanky, ale i expatrioti z vyspělých evropských států, Asie, severní Ameriky a Austrálie.
Nezaměstnanost je vůbec jednou z nejnižších ve světě a to kolem 2,5 % a gramotnost obyvatel vzrostla z posledních 20 let téměř o 100 %. Z hlediska hospodářství jsou Spojené Arabské Emiráty zaměřeny zejména na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu, díky čemuž se staly jedním z nejbohatších států světa.