Srí Lanka

Srí Lanka

 

O Srí Lance

Srí Lanka (někdy také Šrí Lanka) je země mnoha tváří. Od prvního okamžiku Vás země dostane svým kulturním i přírodním bohatstvím. Dovolená na Srí Lance Vás nabije energií. Kulturní i přírodní bohatství jsou zárukou nezapomenutelné dovolené.

Srí Lanka je ostrovním státem, který se nachází v Indickém oceánu, asi 30 km od pobřeží Indie. Má tvar slzy o rozloze 65 610 km², je 353 km dlouhá a 183 km široká a každý kus tohoto ostrova je jiný. V samém srdci Srí Lanky najdete tak známý kulturní trojúhelník, kde se můžete vydat po stopách buddhismu i starověkých civilizací. Východní pobřeží nyní zažívá pravý boom. Pokud chcete navštívit Srí Lanku v letních měsících, doporučujeme pláže na tomto pobřeží. Většinu plážových resortů najdete na jihozápadním pobřeží. Pravé safari si můžete užít v mnoha národních parcích, z nichž nejznámější je Yala, nacházející se na jihu ostrova. Těšit se můžete na divoce žijící levharty, slony, medvědy pyskaté, varany a mnoho jiných druhů. Nezapomenutelným zážitkem jsou také čajové plantáže v Nuwara Eliya rozprostírající se ve výšce více jak 2000 m.n.m., chuť i vůně pravého srí lanského čaje a všudypřítomná zelená barva čajových keříků Vás nabije energií.

Srí Lanka je velmi rozmanitá. Pokud se vydáte na některý z našich okruhů, jistě budete dlouho vzpomínat na cestu plnou překrásných zážitků.

sri-lanka-novy-web-011.jpg 
 

 

sri-lanka-novy-web-013.jpg 

Doprava

Na Srí Lance se jezdí vlevo, maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci a 70 km/h mimo obec. Po ostrově se lze pohybovat několika způsoby. Klientům doporučujeme vzhledem k obtížnější orientaci používat vozidla taxi (malé procento má zabudované počitadlo). Cena za 1 km se pohybuje kolem 45 Rs. Na cestu dlouhou 60 km a více si můžete nárokovat slevu. Na kratší úseky využijte tzn. Tuk Tuk (tříkolové vozítko určené pro město) nebo si pronajměte vůz (i s řidičem – jež je zároveň dobrým průvodcem). Chcete-li si pronajmout automobil, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz a být starší 23 let (někdy 25 let). Využít můžete rovněž místních autobusových linek.

 

 

Užitečné informace pro cestování po Srí Lance

Obyvatelstvo

Na ostrově žije 21 416 445 obyvatel (57. nejlidnatější místo na světě, odhad z roku 2015), kteří jsou různého původu i náboženského vyznání. Najdete zde buddhisty (70%), hinduisty (15%), křesťany (8%) i muslimy (7%). Hustota zalidnění vychází na 326 obyvatel/km².

Buddhisté, jinak zvaní Sinhálci přišli pravděpodobně ze severu bengálského zálivu. Mluví jazykem Sinhala a vyznávají kastovní systém.

Tamilové tvoří druhou nejsilnější skupinu obyvatelstva na Srí Lance. Většina z nich vyznává hinduistické náboženství, mluví jazykem Tamil. Tamilové se rozdělují na dvě základní skupiny. První z nich jsou srílanští a druhou skupinou jsou Indičtí Tamilové, kteří byli přivezeni z Indie britskými okupanty jako pracovní síla na čajovníkové plantáže.

Muslimové jsou nazýváni také Moorové, kteří pravděpodobně pocházejí z arabských nebo indických muslimů. Mluví jazykem Tamilů. Menší skupinou muslimů jsou Malajci, kteří si udržují dodnes svůj jazyk. Samozřejmě zde žije mnoho dalších etnických skupin

Jazyk

Úředním jazykem je sinhálština (75 %), necelých 25% obyvatel hovoří i tamilsky, angličtina je běžně používaná ve veřejné správě, na komunikativní úrovni jí hovoří zhruba 10%.

Očkování

Žádná vstupní očkování nejsou povinná. Doporučujeme však dodržovat základní hygienické návyky a pít pouze balenou vodu.

Zdravotní služby

Zdravotní služby na Srí Lance jsou různorodé. V Colombu je několik velmi dobrých klinik poskytujících nadstandardní péči. Kvalitní lékařské péče se Vám dostane taktéž v některých nemocnicích ve větších městech.

Měna

Měnovou jednotkou je srílanská rupie (LKR), běžně označována symbolem Rs. Směnárny a bankomaty máte k dispozici téměř v každém městě. Rupie dostanete jak za dolary, tak i za eura a doporučujeme směnu ve státem kontrolovaných směnárnách (hned na letišti). Bez větších potíží můžete platit i USD. Platby platební kartou se pomalu rozšiřují, ale určitě je dobré mít u sebe hotovost.

Čas

Oproti České Republice je na Srí Lance v zimě o 4,5 hodiny více a v létě o 3,5 hodiny více.

Oblečení

Pokud se chystáte po Srí Lance cestovat, nezapomeňte si kromě plavek přibalit i teplejší oblečení. Teploty se značně liší, v Kolombu jsou po celý rok nad 25 stupňů, avšak v horách se teploty pohybují i pod 10 stupňů. Obyvatelé Srí Lanky jsou velmi citliví na řádné oblékání. Všeobecně platí, že to, co si můžete obléci na pláž, zajisté nepatří do klášterů a chrámů, kam je nutné dostatečně zakrýt ruce, nohy a hlavu, přičemž se často chodí na boso. Pro ženy jsou tedy určitě praktické šátky pareo, které využijí zejména při návštěvě chrámů a posvátných míst a dále také 3/4 rukáv či šaty s délkou pod kolena pro večeře. Pánové by pak měli respektovat dlouhé kalhoty jak při návštěvě chrámů, tak také během večeří v hotelech.

Etiketa

Pokud Vás někdo pozve na návštěvu nebo oslavu, měli byste s sebou přinést malý dárek jako poděkování – balíček sušenek nebo čaj plně postačí. Nedivte se, že obdarovaný nerozbalí dárek před Vámi, je to vysoce neslušné. Neměli byste přijít v oblečení, ve kterém jste chodili celý den. Platí tady, stejně jako v Indii, že je slušnost používat ke všemu pravou ruku, například při podávání účtu v restauraci. Levá je nečistá. Pozor na zákaz fotografování v oblastech, kde sídlí armáda, v přístavech, na letištích a na dalších vládních místech. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné je požádat o povolení. Nepózujte nikdy před sochou v chrámu, porušuje to diskrétnost místa. Na některých místech budete žádání o malý poplatek za pořízení fotografií.

Elektrický proud

Na Srí Lance se používá elektrický proud o napětí 240 V. Výpadky elektřiny nejsou rozhodně tak časté jak v Indii, ale je dobré s nimi počítat. Zásuvky mají tři vstupy, adaptér lze zakoupit zhruba za 150 Rs v téměř všech obchodech s elektronikou.

Svátky

Na Srí Lance je celý pětidenní pracovní týden raritou, jsou zde svátky buddhistické, hinduistické, křesťanské i muslimské. Mnohé ze svátků se počítají podle lunárního kalendáře a připadají tak každý rok na jiný den. Zajímavé je, že hinduistické svátky jsou počítány podle složitých astrologických výpočtů a přesná data jsou známa asi měsíc předem. Slaví se každý úplněk, kdy je pracovní volno. Známý je především Vesak Pója – připomíná Buddhovo narození, osvícení a smrt. Pod širým nebem se hraje divadlo a věřící navštěvují chrámy s honosnými květinovými dary. Vrcholem je pak zapálení papírových luceren a olejových lamp. Svátek končí poutí na Adamovu horu. Za zmínku stojí i oslavy Nového roku – buddhisté a hinduisté jej slaví 14.dubna, v den kdy slunce opouští znamení Ryb.

 sri-lanka-novy-web-003.jpgsri-lanka-novy-web-004.jpgsri-lanka-novy-web-005.jpgsri-lanka-novy-web-010.jpgsri-lanka-novy-web-011.jpgsri-lanka-novy-web-012.jpg
 

 

Nákupy na Srí Lance

Srí Lanka nabízí turistům širokou škálu výběru různých předmětů a suvenýrů ke koupi na památku, na tuto neobyčejnou zemi. Velmi populární a tradičním předmětem nákupu turistů jsou srílanské masky.

Masky, které můžete vidět na trhu, jsou masky představující 18 obličejů a mají zahnat různé nemoci. Většina masek je vyrobena z lehkého balzového dřeva místně nazývaného „kaduru“, které se před vyřezáváním vysušuje vypálením. Základní barvou je žlutá, další barvy se používají dle fantazie a nálady. Nakonec se maska natírá směsí oleje a smoly.

Dalším zajímavým produktem je batikované oblečení. Můžete tu vidět různé techniky batikování, nejznámější jsou batikované obrázky vyrobení v Upali Jayakody v Kandy a Fresco Batiks z Peradeniyai kousek od Kandy. Cena za batikované obrázky se pohybuje od 50 do 1000 Rs.

Na Srí Lance lze zakoupit velmi levné a kvalitní kožené zboží, obzvláště různé druhy tašek, batohů a peněženek. Obchod s drahokamy přináší Srí Lance velký zisk. Naleziště drahokamů se nachází většinou kolem Ratnapury, proto je tu snad téměř každý prodejce drahokamů. Mezi další suvenýry, které si můžete přivézt ze Srí Lanky, patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny.

A samozřejmě tak světoznámý cejlonský čaj.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.