Goa

Goa

Goa je zemí úžasných kontrastů. Hmotného i nehmotného kulturního dědictví, lidské snahy i přírodních krás, hudby i ticha. Žádné jiné místo na světe Vám neumožní objevit tolik světů za několik hodin Vašeho času.

Ze západu je Goa lemována břehy Arabského moře, z východu pak impozantním pohořím Sahyadri. Nadmořská výška dosahuje výšky 1.022 metrů nad mořem. V Goa se nachází také několik významných řek, které křižují krajinu. 

 

Praktické informace

Časový posun

Oproti České Republice je v Goa v zimě o 4,5 hodiny více a v létě o 3,5 hodiny více.

Víza

Před cestou do Indie je nutné zřídit si vízum. Pro občany České republiky jsou zpřístupněna elektronická víza, zažádat si můžete na této adrese: https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html

Pokyny k zřízení turistického elektronického víza:

  • Vízum je nutné zřídit minimálně 4 dny před Vaším příjezdem do země
  • K vyřízení budete potřebovat pasovou fotografii s bílým pozadím a sken strany pasu s fotografií obsahující osobní údaje jako jméno, datum narození, státní příslušnost, datum expirace atd.
  • Poplatek za vízum je 50 amerických dolarů. Vízum musí být zaplaceno minimálně 4 dny před očekávám příjezdem. Již zaplacený poplatek za vízum není vratný.
  • Kopii víza je nutné mít na cestě s sebou.
  • Platnost víza je 30 dnů ode dne příjezdu v Indii.
  • Turistické vízum lze zřídit pro maximálně dvě návštěvy Indie v kalendářním roce.
  • Žadatelé mohou stav víza sledovat online ve své žádosti.

Měna

V Goa, stejně jako ve zbytku Indie je měnovou jednotkou Indická Rupie, která se dělí na 100 paisů. Rupie si můžete směnit na letišti nebo na nejbližší pobočce státní banky Indie, kde je nejlepší kurz. Směňovat můžete rovněž na hotelech nebo ve směnárnách. Snadno směnitelnou měnou je Americký dolar, Britská libra a Euro. Většina renomovaných bank jako např. HDFC, ICICI apod. mají bankomaty, které akceptují karty Master Card a Visa, ze kterých můžete přímo na místě vybrat Rupie.

Jazyk

Díky své pestré historii je Goa vícejazyčným státem. Kultura Goa, včetně jejího jazyka byla ovlivňována různými kulturami. Historie státu je poznamenána hinduismem, islámem i křesťanstvím. Až do roku 1961, kdy byla Goa osvobozena od Portugalska, mluvilo se v zemi Portugalsky, starší generace dokonce portugalsky i nadále mluví. Mateřským jazykem obyvatel Goa je Konkani, zatímco jazykem Marathi se obyvatelé také velmi často dorozumívají.

Ve všech hlavních městech Goa se pohodlně dorozumíte anglicky a pokud se naučíte pár frází v místním jazyce Konkani, určitě tím vykouzlíte úsměv na rtech nejednomu místnímu.

Historie

Novodobá historie Goa se začíná psát ve 14. století, kdy tento stát kolonializovali Portugalci. Právě díky skvělé poloze mezi dvěma řekami byla Goa ideálním výchozím pro portugalské mořeplavce na jejich cestách za kořením. Od roku 1961 nadvláda Portugalců skončila, nicméně Goa byla součástí sousedního státu Marharasthra. Většině obyvatel Goa se tato skutečnost nelíbila a až roku 1987 byla Goa oficálně vyhlášena 25. státem Indie. O pět let později byl místní jazyk Konkani vyhlášen za jeden z 22 úředních regionálních jazyků. V současné době je Goa jeden z nejbohatších států Indie a je významným přispěvovatelem do státního rozpočtu v oblasti zemědělství, rybolovu, cestovního ruchu a těžby železné rudy.

Náboženství

Hlavními dvěma náboženstvími v Goa jsou křesťanství a hinduismus, které dohromady představují zhruba 95% populace. Mezi zbylých 5% je rozdělen islám a další náboženství. Goa je známá pro náboženskou harmonii, setkáte se zde s harmonií všech hlavních náboženství. Obyvatelé Goa jsou k náboženstvím velmi tolerantní.

 goa-novy-web-003.jpggoa-novy-web-005.jpggoa-novy-web-007.jpggoa-novy-web-008.jpg
 

 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.