O Qatar Airways

Letecká společnost Qatar Airways je národním dopravcem státu Katar, hlavní hub má na mezinárodním letišti v Doha. Jedná se o velmi mladou společnost, založenou v listopadu roku 1993. Lety začal Qatar Airways provozovat v lednu 1994, avšak i přes krátkou dobu na trhu se řadí mezi nejúspěšnější letecké společnosti. Pravidelně bývá ceněna v hodnocení Skytrax, získala ocenění za nejlepší leteckou společnost v business třídě a dle mínění pasažérů bývá velmi kladně hodnocena i ekonomická třída Qatar Airways. Za rok 2018 získala společnost Qatar Airways titul nejlepší letecká společnost světa. Řadí se do elitní skupiny deseti leteckých společností celkově hodnocených jako pětihvězdičkové (nejkvalitnější letecké společnosti světa).

Letecká flotila společnosti Qatar Airways disponuje přibližně 250 letouny, včetně těch nejmodernějších jako je Boeing 777 a Boeing 787 - Dreamliner nebo Airbus A380 a Airbus A350.

Nejmodernější letouny současnosti tak můžete vyzkoušet již při odletu z Prahy nebo z Vídně.

 qatar-airways-059.jpeg
 

 

 

qatar-airways-009.jpg 

Boeing 787 - Dreamliner

Od 28.10.2018 nasadila letecká společnost Qatar Airways Boeing 787 – Dreamliner na jednom letu denně Praha – Doha. Jedná se o nejmodernější letoun současnosti společnosti Boeing, má mnoho inovativních prvků. Díky nastavení tlaku v kabině na úroveň odpovídající nižší nadmořské výšce mohou cestující dýchat více kyslíku než v jiných běžných letadlech. Znamená to tedy méně bolestí hlavy, závratí a méně únavy z cestování. Okna letounu Dreamliner jsou výrazně větší než u srovnatelných letadel. Zároveň jsou okna elektronicky stmívatelná, takže sami můžete nastavit požadované množství propouštěného světla. Příruční prostory jsou větší oproti standardu. Dreamliner je ekologicky šetrné letadlo. Má o 20 % nižší spotřebu paliva a o 20 % nižší emise oxidu uhličitého než jiná podobná letadla. Díky pokročilé technologii motorů je méně hlučný, což znamená tišší vzlet i přistání.

Interaktivní prohlídka Boeingu 787

 

 

qatar-airways-004.jpg 

Airbus A350

Letecká společnost Qatar Airways uvedla jako první do provozu během roku 2014 technologicky nejvyspělejší letadlo současnosti společnosti Airbus - Airbus A350. Letoun má nejširší kabinu ve všech třídách, větší úložné prostory a ve všech kabinách nejširší sedadla. V letounu je výrazně vyšší kvalita vzduchu, který se obměňuje každé 2 - 3 minuty. V kabině je nižší hlučnost, náladové LED osvětlení, které se přizpůsobuje denní době, díky čemuž snižuje dopady pásmové nemoci. Letoun má nižší spotřebu paliva až o 25 % v porovnání s letouny stejné kategorie a nižší uhlíkové emise, lepší aerodynamiku.

 

 

Servis na palubách Qatar Airways

Business třída

Business Class Qatar Airways je synonem pro komfort, prostornost a vynikající servis palubního personálu. Vyzkoušejte si jej na vlastní kůži a poznáte proč se Business Class Qatar Airways každoročně umísťuje mezi nejlepšími produkty v žebříčku Skytrax. Usaďte se do pohodlné sedačky v elegatní kabině a vychutnejte si veškeré pohodlí – plně rozložitelnou sedačku s vestavěným masážním centrem, velký prostor pro nohy. Vybrat si můžete ze široké nabídky filmů, her a hudby. K dispozici jsou cestujícím rovněž elektrická zásuvka, USB konektor a osobní telefon. Některá letadla jsou vybavena službou OnAir, která umožňuje používání chytrých telefonů i během letu.

 

qatar-airways-016.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomická třída

Ve všech cestovních třídách se palubní personál Qatar Airways řídí heslem, že úsměv znamená více než tisíce slov. Posádka letadla se bude i v ekonomické třídě snažit, abyste zažili služby a komfort, jenž vás přesvědčí, že i příští cestu podniknete pouze s Qatar Airways. Sedadla jsou v ekonomické třídě jedny z nejširších a nejpohodlnějších a respektují váš osobní prostor. Během letu můžete využít nabízených filmů, her nebo TV programů. K dispoici máte i přípojku USB, zařízení pro dobití notebooku nebo osobní telefon. 

 qatar-airways-032.jpg
 

 

 

Letiště Doha

Letiště v Doha (Hamad International Airport) bylo oceněno jako nejlepší na světě pro přestup. Má pouze jeden velký terminál, který je rozdělen na haly A, B, C, D a E.

Po výstupu z letadla vás autobus doveze ke vstupu do budovy terminálu. Po výstupu z autobusu naleznete v budově na pravé straně Transfer Desk Qatar Airways, který funguje 24 hodin denně. Pokud máte palubní lístek na návazný let nebo máte nárok na ubytování v rámci delšího přestupu, přejete zajistit výlet do města pro zkrácení čekání na další let, případně máte zajištěn Discover Qatar Stopover za speciální cenu od Qatar Airways, vše u této přepážky vyřídíte. Nalevo pak můžete pokračovat pro přestup na další let dle ukazatele Transfer Screening a přes kontrolu projdete do hlavní haly.

Letiště je velmi přehledné s výrazným orientačním bodem ve středu hlavní haly v podobě obrovského žlutého medvěda od švýcarského umělce Urse Fischera. Odtud jezdí vláček k 1 km vzdáleným gatům E a D. V hlavní hale se nacházejí ženské a mužské odpočinkové zóny, duty free obchody s luxusním zbožím, kosmetikou a nespočet restaurací a kaváren.

Při přestupu delším než 5 hodin můžete využít čas na výlet do centra města za cenu cca 8,– USD (cca 200,– CZK). Výlety je nutné rezervovat minimálně 72 hodin před cestou. Během dne se uskutečňují 4 prohlídky – v 8, 11, 16 a 20 hodin. Výlety trvají necelé 3 hodiny a navštívíte během nich například Souq Waqif (muzeum islámského umění), Katarské kulturní centrum nebo luxusní čtvrť Pearl Qatar s nejdražšími obchody.

Letiště Doha má terminálový hotel, kde si můžete zakoupit pokoj v případě dlouhého přestupu. Vstup do hotelu je v hlavní hale kousek od medvěda – výtah do patra. Hotel se jmenuje Oryx Airport Hotel. V hotelu je zároveň možné si zakoupit pouze vstup do wellness centra Vitality Spa v délce 5 hodin v ceně zhruba 45,– USD (cca 1000,– CZK). Nachází se zde 25 metrový krytý bazén, fitness, squash, vířivka a sprchy. Ve Vitality Spa si můžete objednat masáž, ke které je automaticky vstup do wellness zóny zdarma.

Cestující ekonomické třídy si mohou připlatit vstup do salonků Oryx Lounge nebo All Maha Lounge za cenu 50,– USD (cca 1200,– CZK). Pro cestující v obchodní třídě je využití těchto salónků zdarma. Cestující první třídy mohou využít luxusní salónek Al Safwa first lounge.

qatar-airways-022.jpgqatar-airways-024.jpg 
 

 

 

 

Qatar Stopover

Seznamte se během své cesty s Qatar Airways i s hlavním městem Kataru – Doha. Stát Katar leží na pobřeží Perského zálivu. Jedná se o bohatou zemi, především díky svým přírodním zásobám ropy a plynu. Katar nabízí vzrušující mix západní a arabské kultury. Doha, hlavní město Kataru, dominuje široké a krásné zátoce ve tvaru půlměsíce, která se vyvinula z malé rybářské osady. Ústředním místem města je Corniche, pobřežní promenáda s nádherným výhledem na záliv.

Díky tomu že Doha je jedno z nejrychleji rostoucích měst, mění se jeho panorama téměř každý měsíc, jak les mrakodrapů podél pobřeží roste. Nicméně velká pozornost je věnována i tradičním stavbám jako bývalý palác, kde sídlí Národní muzeum a Douhá pevnost v centru města. Doha hladce mísí tradiční s moderním.

Sportovní nadšenci se mohou těšit na možnost shlédnout golfový šampionát, závody Formule 1 v Dauhá, fotbalové utkání nebo dostihy. Dlohodobou místní sportovní tradicí jsou velbloudí závody pořádané v průběhu pozdního podzimu až koncem zimy.

Občané ČR mohou získat tzv. vízum po příjezdu na hraničním přechodu do státu Katar (letiště sem patří také). Jedná se o bezplatné povolení vstupu do země, podmínkou zůstává cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od doby plánovaného opuštění Kataru.

 qatar-airways-063.jpgqatar-airways-064.jpgqatar-airways-066.jpg
 

Přejeme Vám příjemnou cestu s Qatar Airways.

Mám zájem o letenku Qatar Airways

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.